Athens
Saturday, July 27, 2024
More

Ο φτερωτός θεός από τα Γρεβενά έκανε πάλι το θαύμα του

Για τρίτη συνεχόμενη φορά αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μίλτος Τεντόγλου, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της Ρώμης έπειτα από μια συγκλονιστική εμφάνιση.

Σε έναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και απολαυστικό τελικό, ο Μίλτος Τεντόγλου έσπασε τρεις (!) φορές τη φετινή καλύτερη επίδοση στο άλμα εις μήκος στον κόσμο και παράλληλα το ατομικό του ρεκόρ, ενώ για μόλις ένα εκατοστό δεν κατάφερε να “πιάσει” το πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα (το κατέχει ο Λούης Τσάτουμας).

Το άλμα που χάρισε το χρυσό μετάλλιο στον Έλληνα πρωταθλητή ήταν στα 8,65 μ., το οποίο “έπιασε” στην πέμπτη του προσπάθεια ενώ λίγο αργότερα επανέλαβε την επίδοση στο έκτο και τελευταίο του άλμα.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε με άλμα στα 8,38μ. ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ για την ηλικία των U20, ενώ τρίος κατετάγη ο Ελβετός Ζίμον Εχάμερ με άλμα στα 8,31μ