Athens
Tuesday, April 16, 2024
More

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Χρυσός ο Στέφανος Ντούσκος

Σε μία απίστευτη κούρσα ο Στέφανος Δούσκος μας έκανε περήφανους, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο μονό σκιφ της κωπηλασίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2021, δημιουργώντας ένα νέο Ολυμπιακό ρεκόρ! Ως αποτέλεσμα, ο 24χρονος πρωταθλητής από τα Γιάννενα όχι μόνο έφερε τη χώρα μας στο υψηλότερο βάθρο στο άθλημά του, αλλά και «υπέγραψε» τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ελληνικής κωπηλασίας!

Ο Στέφανος τερμάτισε 4ος στον αγώνα των 500 μέτρων, αλλά στη συνέχεια επιτάχυνε τον ρυθμό του και κέρδισε την πρώτη θέση στον αγώνα των 1000 μέτρων. Επιπλέον, συνέχισε να παίρνει την πρώτη θέση στα 1500 μέτρα και προσπάθησε να διατηρήσει αυτή τη θέση στα τελευταία 500 μέτρα. Παρά την πίεση των αντιπάλων του στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής αντιστάθηκε και κέρδισε την πρώτη θέση και το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο άθλημα της κωπηλασίας.