Athens
Wednesday, April 24, 2024
More

Ο “χρυσός” Μίλτος Τεντόγλου στο Τόκιο με 8,41 μας σήκωσε στα ύψη

Ο Έλληνας κορυφαίος αθλητής με καταγωγή από τα Γρεβενά, Μίλτος Τεντόγλου είναι το σπουδαίο παιδί που κατάφερε να πετάξει κυριολεκτικά. Είναι ο πρώτος των πρώτων, στο μήκος στον κόσμο, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2021 στο Τόκιο.

Το πρώτο άλμα του 23χρονου Γρεβενιώτη πρωταθλητή ήταν στα 8,11 μ., το δεύτερο στα 8,20, το τρίτο και το τέταρτο ήταν άκυρα, το πέμπτο στα 8,15 και στο έκτο έκανε το σπουδαίο 8,41 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μάλιστα, μετά το 5ο άλμα του ο 23χρονος Μίλτος Τεντόγλου από τα Γρεβενά ήταν εκτός μεταλλίων και στην 4η θέση, με τον Ισπανό Κάσερες να τον έχει περάσει και τον Κουβανό Ετσεμπερία με 8,41 να κρατά το χρυσό στα χέρια του.

Στην καλύτερη και τελευταία του προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής στο μήκος… πέταξε στα 8,41μ. και έφτασε στο χρυσό μετάλλιο, αφού ο Ετσεμπερία εγκατέλειψε στην τελευταία του προσπάθεια!

Ο Μίλτος Τεντόγλου μετά από σκληρή δουλειά προσπάθεια και αφοσίωση, έφερε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του μήκους στην Ελλάδα.

Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2021, μετά από αυτό -επίσης χρυσό- του Στέφανου Ντούσκου στην κωπηλασία.

Να θυμίσουμε ότι ο Τεντόγλου προκρίθηκε από τα προκριματικά στον τελικό με την πρώτη προσπάθειά του στα 8,22, ενώ το φετινό του ατομικό ρεκόρ είναι στα 8,60 μ.

Η απονομή των μεταλλίων στους νικητές του μήκους είναι προγραμματισμένη για τις 13:00 ώρα Ελλάδος.